Ako si správne vybrať kvalitnú lyžiarsku bundu?

Štýl vašej zimné lyžiarske bundy je veľmi osobnou záležitosťou. Mnoho lyžiarov nezaujíma štýl oblečenia, dôležité pre nich je, aby lyžiarska bunda bola funkčná. Pri výbere vhodného zimného oblečenia si musíte odpovedať na rôzne otázky, aby ste dokázali rozhodnúť, ktorá lyžiarska bunda je pre vás tá najvhodnejšia. Na aký účel si vašu lyžiarsku bundu kupujete? Chystáte sa lyžovať každý deň alebo pár dní v zimnom období? Máte vybrané rôzne lyžiarske strediská alebo plánujete svoju zimnú lyžovačku v jednom rezorte? Potrebujete zimnú bundu aj na iné aktivity ako je lyžovanie v lyžiarskom stredisku? Dávate prednosť funkčnosti alebo peknému dizajnu, ktorý vám zaručí, že na vašich rodinných fotkách budete dobre vyzerať? My vám prinášame rôzne možnosti. Náš štýl lyžiarskych búnd je rozmanitý, na výber máte širšie, užšie, rôznofarebné aj jednofarebné, s kapucňou i bez kapucne. Akokoľvek sa rozhodnete, s našimi lyžiarskymi bundami budete zaručene spokojní Vyberáte lyžiarsku bundu na viac ako jednu sezónu? Objavte, na ktoré parametre sa zamerať, aby výsledok splnil všetky vaše požiadavky. Dajte si na čas Rozmyslite si, čo všetko od bundy na hory očakávate. Nestresujte sa, ak vám hľadanie trvá dlhšie, než ste si mysleli. Je lepšie stráviť výberom dlhšiu dobu, než na svahu zistiť, že ste vybrali zle.

Lyžiarska bunda musí byť dostatočne odolná, dobre sedieť a chrániť pred zimou i snehom. Čím sa riadiť pri výbere lyžiarske bundy?

1. Veľkosť

Rovnako ako všetko športové oblečenie, by ani bunda na lyže nemala nikde škrtiť a zbytočne obopínať. Zároveň ale dajte pozor, aby nebola až príliš voľná a neunikalo vám drahocenné teplo. Dôležitý je dobrý pocit a voľnosť pohybu. Skúste si ju rovno na oblečenie, ktoré nosíte na lyžovanie. Oblečte si ju, zapnite až k brade, zdvihnite ruky a predkloňte sa. Potom sa zdvihnite, zhlboka nadýchnite a rozpažte. Ak vás aj po tejto rozcvičke nikde neťahá, vybrali ste správnu veľkosť.

2. Materiál

Lyžiarske bundy sa vyrába najčastejšie zo syntetických vlákien, hlavne polyesteru. Tento materiál dobre odoláva vetru, dažďu i vode a pritom zostáva priedušný.
Materiály - alfa a omega pri výbere zimnej bundy Pozor si dajte aj na to, že športových zimných búnd je hneď niekoľko druhov - podľa toho, na aký šport sú určené.
Zimná bunda na lyže sa zásadne líšia svojimi vlastnosťami napríklad od bundy na bežky alebo skialpy. Pri lyžovaní sa striedajú dlhší fázy aktivity a pokoja - či už pri čakaní v rade na vlek či lanovku a potom samotná jazda hore na kopec. Dôležité je preto myslieť pri výbere aj na materiály. Základom je, aby mala zimná bunda na lyže dobré termoregulačné vlastnosti a zároveň ochránila pred vetrom, vlhkom a dažďom a materiál bol dostatočne pevný, aby odolal mechanickému namáhaniu.

3. Priedušnosť

Dôležitá je tiež informácia o priedušnosti. Tá zaručí, že teplo a vlhko, ktoré vaše telo pri športových aktivitách vyprodukuje, bude odvedené preč z bundy a vy budete celý čas v komfortnom suchu.
Hodláte Ak lyžovať v kľudnom tempe, mohlo by vám byť v príliš priedušnom materiáli chladno. Ak ale patríte medzi akčné lyžiarov, oceníte odvod potu čo najďalej od tela. Na slovenských horách by vám mala stačiť bunda s priedušnosťou 3000-5000 g / m2 / 24 hodín. Aby priedušnosť mohla fungovať na maximum, musíte pod zvršok obliecť kvalitný termoprádlo a nie len "obyčajné" bavlnené oblečenie. Bavlna pot síce nasaje, ale zabráni jeho odparovanie. A potom už vás ani sebeprodyšnější zvršok nezachráni.

4. Vodný stĺpec

Prvým faktorom, ktorý by ste mali pri výbere lyžiarske bundy sledovať, je vodeodolnosť. Zimné lyžiarske bundy sú vybavené membránami a zátermi, ktoré zaručia bezchybnú funkčnosť. Každá bunda je opatrená údajom o vodnom stĺpci, ktorý ukazuje schopnosť materiálu odolávať premoknutiu. Čím je hodnota vyššia, tým je schopnosť bundy udržať vás v suchu vyššia. Preto, aby bunda bola extrémne odolná a vy ju užili aj v naozaj nehostinnom počasí, sledujte, či má lyžiarska bunda lepené švy, ktoré neprepustí vlhkosť z okolia.

Vodný stĺpec tiež udáva schopnosť materiálu odolávať vode. Čím vyššia hodnota, tým odolnejšie. Lyžiarska bunda by mala mať aspoň 3 000 mm vodného stĺpca. Ak očakávate ochranu aj pred vytrvalým dažďom a silným vetrom, voľte kvalitný membránu s vodným stĺpcom silným minimálne 10 000 mm. Ďalšou možnosťou je bunda so záterom, čo je špeciálna vrstva, ktorá sa nanáša na tkaninu. Zabraňuje presakovaniu vody a zároveň umožňuje odparovanie potu. Zimné bundy bývajú vybavené tiež lepenými švy, ktoré podporujú jej nepremokavosť.

5. Zateplenie

So zateplením, alebo bez? Ak ste na svahu akčné a celý deň sa nezastavíte, pri pohybe sa zahrejete dostatočne a zateplenie nepotrebujete. Ak ste rekreačný lyžiarkou alebo sa ešte len učíte, zateplenie oceníte. Aj v tomto prípade ale dbajte na priedušnosť materiálu a dobrý odvod potu.

6. Vrecká, kapucňa a ďalšie vychytávky

Veľkým plusom sú reflexné prvky, ktoré oceníte pri zhoršenej viditeľnosti aj počas nočného lyžovania.
Aby ste mali zážitok z lyžovania čo najlepšie, oplatí sa sledovať aj praktické vychytávky, ktoré z bežnej bundy robia tú pravú lyžiarsku: rukávové vrecko na skipas - umožňuje bezpečné uloženie skipasu a tiež pohodlný a plynulý prejazd turniketom bez zbytočného stresu a hľadanie v klasickej vrecku. Myslite na ňu aj u detskej lyžiarske bundy, pretože vám ušetrí veľa starostí! snehový golier - chráni lyžiara pred vyhrnutím bundy, ofúknutím bedier a v prípade pádu zamedzí vniknutiu snehu pod bundu. vnútorné vrecko na okuliare - je dostatočne priestranná a hlboká, takže do nej uložíte lyžiarske okuliare vo chvíľach, kedy nie sú potrebné a vy ich nechcete mať na prilbe. Prípadne môžete kapsu využiť na slnečné okuliare a budete ich mať kedykoľvek po ruke pripravené pri zmene počasia. odvetrávanie - praktická vychytávka, ktorú oceníte vo chvíľach teplejšieho počasia na svahu - vďaka odvetrávanie na skrytých miestach sa môžete zbaviť prebytočnej vlhkosti a tepla, ktoré vaše telo vydáva. vrecká - čím viac, tým lepšie. Dbajte vždy na to, aby mali odolné zipsy a ich usporiadanie vyhovovalo vašim potrebám. Môžete potom do nich uložiť všetko, čo je potrebné na celodenné lyžovanie. Vychytávkou potom môže byť otvor na slúchadlá.

Ak ste vybrali bundu, ktorá spĺňa všetky tieto parametre, nasleduje samotné skúšanie. Dbajte u neho na to, aby ste sa v bunde cítili pohodlne a nijako vás Nelimitovalo v pohybe. V predajni si pokojne vyskúšajte všetky pohyby aj rozsah bundy, aby ste potom neboli na svahu prekvapení. Dámske lyžiarske bundy aj pánske lyžiarske bundy majú svoje vlastné strihová špecifiká - od typického anatomického tvarovanie rukávov alebo kapucne, až po manžety a snehové goliere. Okrem toho zimné bundy na lyže kopírujú aktuálne módne trendy. Jasavé farby potom zaručí, že budete na svahu neprehliadnuteľní. Lyžiarske bundy spĺňajú ako funkčné vlastnosti, tak sledujú módne trendy. Myslite na praktické vychytávky aj farebnosť vybavenia

Detské lyžiarske bundy

Samostatnou kapitolou sú potom detské lyžiarske bundy. U tých je obzvlášť dôležité dbať na vnútorné usporiadanie búnd, aby dieťa dokázalo rýchlo nájsť desiatu alebo papierovú vreckovku. Detské bundy na lyže potom bývajú okrem rukávové vrecká na skipas vybavené aj očkom na ťaháčiky zipsu na prevlečenie gumičky s papierovou permanentku pre menšie lyžiarske strediská. Aj u detskej lyžiarske bundy sledujte, či má na rukáve vrecko na skipas. Veľkým špecifikom detských lyžiarskych búnd sú tiež farby, ktoré rozdeľujú ponuku na dievčenské lyžiarske bundy a chlapčenské lyžiarske bundy. Tie zaručí nielen to, že sa vám dieťa na svahu ľahko nájde alebo nestratí z očí, ale aj to, že bude dobre viditeľné z väčšej vzdialenosti aj pre ostatných lyžiarov, ktorí sa mu tak ľahšie vyhnú. Lyžiarske bundy pre deti všetkých našich značiek sa vyznačujú všetkými týmito prvkami a nikdy s nimi pri výbere nešliapnete vedľa. Detské lyžiarske bundy by mali mať okrem funkčných materiálov aj žiarivé farby, aby boli deti na svahu vidieť. Niektoré bundy, či už pre deti alebo pre dospelých, sú potom viac univerzálnejšie, majú všetky základné prvky, ktoré charakterizujú lyžiarsku bundu, ale zároveň sa dajú nosiť aj v meste. Sú v tlmenejších odtieňoch a niektoré vybavenie sa dá odopnúť (napríklad snehový golier) alebo naopak pridať (kožušinový golier u kapucne).

Bundu mám vybranú - ako sa o ňu budem starať?

Zimná lyžiarska bunda má svoje vlastné špecifiká, ako sa o ňu starať, aby vám vydržala veľa sezón v TOP stave a zachovala si všetky svoje vlastnosti. Základom je po každej športovej aktivite bundu nechať dostatočne preschnúť, aby sa v nej nehromadila vlhkosť. Raz za čas je tiež dôležité bundu vyčistiť. Zásadná sú samozrejme inštrukcie, ktoré sú uvedené na štítku. Nikdy však nedávajte zimnú bundu do práčky spolu s avivážou a bežným pracím prostriedkom. Mohli by ste tak poškodiť použité membrány, ktoré by ste tak zbavili ich funkčných vlastností. Bundu teda perte v šetrných pracích prostriedkoch určených na membránové oblečenie, napr. Nikwax. V neposlednom rade je dôležité bundu pravidelne impregnovať, aspoň na začiatku sezóny, aby ste funkčnosť maximálne podporili.

Odoberajte naše novinky

Naposledy prezerané produkty

Filter