Ponuka stanov sa neustále rozširuje tak, aby si každý zákazník mohol kúpiť taký stan, ktorý bude v čo možno najväčšej možnej miere vyhovovať práve jeho požiadavkám. Než pôjdeme stan kúpiť, musíme si odpovedať na niekoľko zásadných otázok.

  • Koľko dní v roku budem stan používať? Iný stan výborne vyhovie na päťdňového splav Vltavy a iný dvojmesačnému prechodu Sibíri.
  • V akom časovom horizonte plánujete stan používať? Čo keby sa náhodou za pár rokov rodina rozrástla alebo naopak potomkovia ušli pod svoj vlastný stan? Voľte vhodnú veľkosť stanu.
  • Kam sa stanom budem jazdiť? Sú Vaším ideálom autokempingy pri rybníku alebo Vysoké Tatry?
  • Budem sa stanom viac jazdiť autom alebo ho budem viac nosiť v batohu? Táto otázka úzko súvisí s hmotnosťou a priestrannosťou. Ak sa stanom v priebehu roka strávite v horách 3 dni a na druhú stranu 3 týždne pri motorizovaných dovoleniek, je nezmysel kupovať čo najľahší stan. 3 dni Vás síce nebude v batohu ťažiť, ale potom si v ňom 3 týždne užijete silné nepohodlie, spôsobené stiesneným priestorom a absenciou predsieňou.
  • Hodlám pod stanom tráviť dlhšie pobyty, pri ktorých sa stan deň čo deň stavia a búra? Ak áno, bolo by vhodné priplatiť si za stan s duralovými tyčami. Tie častému ohýbanie a povoľovanie čelí o poznanie lepšie ako laminátové a durawrapové prúty. Ak ale kupujete rodinný stan, ktorý bude vždy týždeň niekde stáť, durawrapové alebo laminátové prúty poslúži výborne.
  • Mám svoju úroveň pohodlia? Ak áno, dbajte na to, aby mal stan dostatočne vysoké vstupy a interiér. Rodinný stan, do ktorého sa musíte pri vstupe krčiť a v ktorom sa nenarovnáte, je k zlosti.
  • Som si 100% istý, že budem niekedy stanovať na snehu, piesku alebo v skalách? Ak áno, bude vhodné zvoliť stan s víceprutou samonosnou konštrukciou.

Pokiaľ je nám toto všetko jasné a na všetko sme si odpovedali, môžeme ísť nakupovať.

Rodinné stany

Dajú sa kúpiť za pár sto korún v obchodnom dome, ale aj za pár desiatok tisíc v prípade horských stanov používaných expedíciami v base campoch

Plusy:

  • veľký - do stanu sa zmestí naozaj celá rodina alebo partia kamarátov vrátane stolčeku, stoličiek a záhradného grilu
  • ľahký v pomere na osobu - tieto stany sú ťažké, avšak ubytujú pomerne veľa táborníkov, teda ak sa dohodnete s kolegami na zdieľanom prenášanie, môžete hmotnosť ušetriť.

Mínusy:

  • nestabilné - tieto stany (až na extrémne prípady) sú veľa nestabilné a silnejší vietor im môže robiť seriózne problémy, 
  • ťažké - ak budete tento stan nosiť sami, pripravte sa aj na 10tich kilovú záťaž. Primárne sú tieto stany určené pre autocamping a teda privezenie na kolesách až na miesto.

Použitie:

  • tieto stany možno odporučiť jednoznačne pre auto-turistiku, kedy si všetko doveziete až na miesto. Tiež ak očakávate významnejší vplyvmi počasia, zvážte jehop použitie - rozhodne to nie je stan do silného vetra.

Turistické stany

Táto kategória je suverénne najväčší a záleží len na Vás, pre akú činnosť stan vyberáte. Ak pre cykloturistiku a pochod (v tom prípade budete uprednostňovať jeho nízku váhu) alebo do kempov. U stanov je kladený najväčší dôraz na nízku hmotnosť a kvalitné materiály. Vlastnosti stanu a použitie je vykúpené vyššou cenou. Štandardom je durawrapové konštrukcie, ale aj lepšie duralová konštrukcia. Vodné stĺpce sú dostatočné u všetkých modelov. Stany od troch osôb a vyššie ponúka aj dostatočný komfort pri dlhšom pobyte na jednom mieste. Niektoré menšie stany môžu slúžiť aj ako bivakovací stany.

Konštrukcia

Tu sa stále ešte vo väčšine prípadov stretneme s klasickou konštrukciou, teda dva prúty, ktoré sa krížia v strede stanu. Občas aj tu nájdeme tretí prút, ktorý podopiera apsidu. Tento prút niekedy býva tiež votknutý do vrchlíka stanu a nevedie až k zemi, jeho funkčnosť je však rovnaká. Tieto dodatočné prúty bohužiaľ stabilitu stanu nezabezpečujú a nezvyšujú. Ak vás zaujímajú odolnejšie stany, poobzerajte sa po stanoch, jejihž prúty sa krížia aspoň dvakrát, lepšie však viackrát. Častá konštrukcia víceprutých stanov sa skladá z troch prútov, ktoré sa 4 × krížia. Stabilita stanu úmerne rastie s počtom kríženie prútov. Táto poučka platí univerzálne, teda napríklad tunelové stany, ktoré nemajú ani jedno kríženie sú nestabilné a treba ich veľa kotviť, ak sa naopak pozriete na konštrukciu tých najstabilnejších stanov určených priamo do horských divokých podmienok, veľmi často budú mať konštrukciu zloženú z mnohých prútov.

Materiál

V tejto kategórii nájdeme už väčšinou kvalitné materiály tropika a podlážky - nech to budú zátermi alebo silikonizovaná tropika. Rovnako ako u predchádzajúcej kategórie aj tu platí poučka o potrebe čo najvyššieho vodného stĺpca na podlahe a pokojne nižšieho na tropiku. Takmer vždy platí priama úmera medzi odolnosí voči vode a paropriepustnosťou. Teda ak to preženieme, v igelite nepremoknete, ale budete opotenie ako vráta od chlieva, čo tiež nie je žiadúce.

Švy

Švy by mali byť jednoznačne podlepené a pravdepodobne v tejto kategórii nenájdete stan s nepodlepenými švami.

Prúty

Prúty v tejto kategórii bývajú z kvalitného laminátu alebo už z hliníkovej zliatiny. Laminátové tyčky majú nevýhodu v už vyššie spomínané konštrukciu vonkajších kolienok, ktorá zhoršuje manipuláciu pri navliekaní do tunelkov stanu, ak však je vnútorný stan zavesený na háčiky alebo povrázky, potom tento problém odpadá. Nešvárom laminátových prútov je ich pomerne významná hmotnosť, čo - hlavne u víceprutých stanov - môže byť na obtiaž. Hliníkové prúty sú vrcholom toho čo môžete zaobstarať, väčšinou nemajú vonkajšie kolená, teda po zostavení je prút úplne hladký a manipulácia s ním je jednoduchá, tieto prúty sú tiež oveľa ľahšie a odolnejšie než laminátové. V prípade preťaženia prútu dochádza častejšie k jeho ohnutiu než na prasknutie, čím sa vyznačujú laminátové prúty. Laminátový prasknutý prút veľmi ľahko prerazí tropiko, čo v prípade silného vetra môže mať fatálne následky.

Kolíky

Kolíky bývajú už často z hliníkovej zliatiny - sú ľahšie a tiež o niečo hrubšie, teda lepšie drží v mäkkom teréne. Iné kolíky sa v tejto kategórii štandardne nevyskytujú, len občas ešte ťažké oceľové.

Vychytávky

Ako dôležitú vychytávkou je potrebné spomenúť aj kvalitné vetranie - ak tropiko navlhne - akože vždy v noci navlhne buďto vaším dychom, rosou alebo prehánky, vytvorí sa na ňom film vody, ktorý je nepriepustný a nedýcha, teda sa stan začne o to viac zapařovat. tomuto pomôže dobré odvetranie. je dobré si predstaviť, ako sa stan bude správať keď bude splihlé a mokry - či sa na vetracie otvory neprilepí kus tropika, ktorý zabráni cirkulácii vzduchu.

Plusy:

  • ľahké - tieto stany sú často pomerne ľahké - najmä ak majú hliníkové prúty, 
  • odolné- konštrukcie a materiály nie sú šité horúcou ihlou a je možné sa na stan spoľahnúť aj pri väčšom vetre, však stále nemusí konštrukcia vydržať poriadnu horskú víchrici,
  • vybavené - často u týchto stanov nájdete púšti drobností, ktoré vám uľahčia život a na cestách je veľmi oceníte - vrecká, kvalitné zipsy, premyslené vetranie.

Mínusy:

  • cena - kvalitné stany s hliníkovými prútmi už začínajú byť pomerne drahé, avšak oceníte ich trvanlivosť a praktickosť.

Použitie:

  • turistické stany sú ako doma v batôžku a neskôr tiež postavené v táborisku kdekoľvek od českej kotliny až po ázijské veľhory. Kvalitný turistický stan rozhodne odvedie dobrú prácu aj pri občasnej návšteve drsnejších podmienok, avšak ak sa na vás prirúti divoká búrka alebo zlé počasie, zvážte nocľah v chate alebo vyzbrojte váš stan múrikom z kameňov, ktorá ho ochráni pred nárazmi vetra, poriadne ukotvite a buďte v pozore - pri najprudších poryvoch je potrebné občas stanu Pomos az vnútra držať prúty a tropiko na svojom mieste.

Expedičné stany

Ak uvažujete o kúpe poriadneho horského stanu za mnoho tisíc, už pravdepodobne máte skúsenosti s nejakou predchádzajúcou kategórií a teda je možná zbytočné sa detailne rozpisovať, pre ilustráciu, v čom sú tieto stany tak odlišné a prečo stojí io mnoho tisíc viac než turistické stany.

 

Na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere stanu?

Kvalita

Kvalita spracovania stanu a použité materiály určujú spôsob použitia, cenu a náročnosť podmienok, ktorým bude stan vystavovaný.

Hmotnosť

Stany, ktoré sa vozia autom, môžu byť ťažké. Stany do batohu naopak čo najľahší. Pri porovnávaní stanov je dobré pracovať s hmotnosťou na 1 osobu. Väčšie stany sú ťažšie, ale pojmú viac osôb a hmotnosť na osobu často vychádza lepšie, než u stanov malých. Najľahší stan nemusí byť súčasne najodolnejšie.

Počet osôb a velľkosť stanu

Pri zisťovaní, koľko sa zmestí do stanu nocľažníkov, počítajte najmenej sa 70cm na šírku pre jedného. Skontrolujte si podľa rozmerov podlážky vnútorného stanu. Pre veľkosť stanu je dôležité určiť, či sa bude počítať s uskladnením bagáže, bicyklov a ostatného vybavenia. K tomu sú vhodné stany s uzatvárateľnou predsienkou a viac vchodmi.

Samonosnosť, konštrukcia

Samonosný stan je ten, ktorý vďaka prútovej konštrukcii ľahko postavíte aj bez použitia kolíkov. Môže byť samonosný celý stan (tvary kopula pod.), Alebo len jeho hlavné, obytná časť, pričom ďalšie priestory vyžadujú použiť kolíky. Stany, ktoré nie sú samonosné (napr. Tunelové), potrebujú na postavenie nutne kolíky. Pozor: neukotvené samonosný stan síce stojí, ale vietor ho môže odfúknuť!

Delenie stanov podľe konštrukcie
  • jednovrstvové: používa sa pri najlacnejších stanov, alebo naopak u najdrahších (kvôli jednoduchosti konštrukcie a nízkej váhe-expedície a pod.)
  • dvojvrstvové: najbežnejšie konštrukcia-vonkajší stan (tropiko) a vnútorné spálne
Frekvencia stavanie

Stany, ktoré sa stavia každý večer a ráno sa zase balí, musí mať stavbu veľmi jednoduchú.

Stavba stanu
  • samotný vnútorný stan - stan do najteplejších nocí - vynikajúce je, keď možno postaviť iba vnútorný stan bez tropika, ten potom slúži iba ako ochrana pred komármi a zabezpečuje pocit súkromia, maximálne však vetrá, tropiko je v zálohe
  • samotné tropiko a zrýchlená stavba - keď vnútorný stan zavesený na tropiku, potom možno postaviť stan naraz. Výhody: pri stavaní v daždi nezmokne vnútro stanu a dá postaviť len samotné tropiko (pri výprave, kde sa šetrí každý gram nesenej hmotnosti) Nevýhody: spravidla nepôjde postaviť samotný vnútorný stan
Počet vchodov

Viac vchodov prináša pohodlie, najmä pri viacerých osobách a batožine v stane. Ak je vchodová predsienka plná vecí, hodí sa druhý vchod. Pri zimnom táborení bude šanca, že jeden vchod zostane nezavalený snehom.

Odvetrávanie

Len dobre odvetrávané stany poskytnú dokonalý komfort za každého počasia. Znižujú mieru kondenzácie vlhkosti vzduchu a regulujú teplotu v stanoch. Vetrá sa pomocou komínového efektu. Okrem odvetrávacích systémov je dobré, keď stan umožňuje masívne vetrať otvoreným vchodom, najmä v letnej horúčave (vchod opatrený moskytiérou). Krytý vchod strieškou môže vetrať aj za dažďa.

Dodatočná impregnácia

Časom môže začať stan v niektorých miestach pretekať, potom je vhodné použitie dodatočnej impregnácie. V dnešnej dobe je možné zakúpiť:

  • spreje - aplikácia nastriekaním zvonku stanu
  • zátermi - aplikácia zvnútra - Impregnácia pre aplikáciu vypratím stanu v práčke
Výška stanu
  • menej ako 110 cm - dá ležať
  • 110 cm - dá sedieť
  • 130 cm - dá kľačať  
  • 180 cm a viac - možno stať

Materiály stanov

U stanov sa dnes najčastejšie stretneme s polyesterom alebo nylonom. Bavlnu nájdete výnimočne na veľkých kempových stanoch, určených pre dlhodobé kempovanie a stálej tábory. Vode odolnosť stanu zaisťuje záter na materiáli v niekoľkých vrstvách. Nepriepustnosť sa udáva vo vodnom stĺpci, ktorý je stan schopný udržať. Vplyvom času sa vodný stĺpec znižuje.

Material vonkajšieho stanu

Bavlna

+ vzdušnejší a príjemnejšie v horúcich podmienkach

- vyššia hmotnosť

- nízka odpudivosť vody (v porovnaní so syntetickými materiálmi)

- neaplikujú sa zátermi

Polycoton (zmes bavlny a polyesteru)

+ lepšie mechanické vlastnosti (v porovnaní s bavlnou)

+ nižšia hmotnosť (v porovnaní s bavlnou)

+ možná aplikácia záterov

- vyššia hmotnosť a nižšia odpudivosť vody v porovnaní s polyesterom

Polyester (PES / PL) - najčastejší materiál

+ vysoká odolnosť proti UV žiareniu a teplotným zmenám

+ nízka váha

+ dlhá životnosť

- nižšia odolnosť proti oteru

Nylon (polyamid)

+ lepšie mechanické vlastnosti v porovnaní s polyesterom

+ vyššia odolnosť proti oteru

- nižšia životnosť

- strata farieb (vyšisovanie)

- pri navlhnutí sa prověšuje

Material podlahy

190T Nylon

+ nízka hmotnosť (o 40% ľahší ako polyetylén)

+ odolnosť proti oderu

+ možná aplikácia záteru alebo laminácie

+ dobrá skladnosť

PE (polyetylén, sila od 140 do 240 g / m2)

+ vyššia odolnosť proti oderu (v porovnaní s nylonom)

+ lepšia izolácia od zeme - v závislosti na sile

+ ľahké čistenie

- nemožno opravovať

- časom praská v ohyboch

PES (polyester)

+ odolnosti proti oderu

+ možná aplikácia záteru

+ dlhá životnosť

+ nízka váha

Materiály konštrukcie (prút)

Laminát (FG - fiberglass)

+ rôzne priemery ponúka rôznu tuhosť v ohybe

+ pevnosť a stabilita stanu

+ najnižšia cena

+ dobrá manipulácia vďaka dobrému ohybu

- vyššia hmotnosť v porovnaní s duralom

- vo veľmi nízkych teplotách môže ľahšie dôjsť k prasknutiu

- degradácia materiálu vplyvom času

- kovanie, ktoré spája jednotlivé segmenty, sťažuje manipuláciu

- nie je odolný proti UV žiareniu

Wrapflex (WF) - Durawrap

+ výhody sú rovnaké ako u laminátu

+ prút je naviac potiahnutý polyesterovou fóliou, ktorá zlepšuje jeho mechanické vlastnosti

+ pevnejšie a odolnejšie než laminát

+ rovný lom pri zlomení - nestrapká sa

+ lepšie opraviteľná

- vyššia cena ako u laminátu

- vyššia hmotnosť a nižšia odolnosť ako dural

- kovanie, ktoré spája jednotlivé segmenty, sťažuje manipuláciu

Dural

+ pevný a odolný

+ stále vlastnosti aj v nízkych teplotách

+ vnútorné kovanie - prút je hladký a postavenie stanu je jednoduchšie

+ niektoré zliatiny obsahujú skandium pre iste väčšiu pevnosť

- vyššia cena ako u laminátu

Oceľ

+ vysoká pevnosť

+ prúty majú pevný tvar, čo umožní stavbu stanu "nekopulovitého" tvaru - rodinného

- vysoká hmotnosť

Vodný stľpec

Dôležitým parametrom u stanov je vodný stĺpec. Jedná sa o nepremokavosť tkaniny so záterom udávanú číselnou hodnotou. Pre ilustráciu si môžeme predstaviť priehľadnou zvislú trubku, na ktorej spodnom konci napneme testovanú tkaninu. Ak jej odolnosť proti prenikaniu vody možno označiť vodným stĺpcom 2000 mm, môžeme do valca naliať vodu do výšky 2m, bez toho, aby tá začala látkou presakovať. Zvyšovanie vodného stĺpca tkaniny sa dosahuje postupným nástrekom tenkých vrstiev izolačného PU materiálu. Čím viac vrstiev, tým vyšší vodný stĺpec. Spolu s množstvom vrstiev stúpa ale aj váha a cena takejto tkaniny. Zároveň klesá prirodzená priedušnosť a zvyšuje sa riziko vzniku väčšieho množstva kondenzačnej vody na vnútornej strane tropika stanu. Je dôležité nájsť optimálny pomer vodného stĺpca tkanín a jeho funkčného využitia u jednotlivých modelov stanov. Hodnota vodného stĺpca stanu nezáleží len na použitej tkanine, ale aj na technológii šitie. Musí byť zachovaná aj vo švíkoch a iných namáhaných miestach stanu. PU záter zaisťujúce nepremokavosť materiálu vplyvom používania, poveternostných vplyvov a UV žiarenia postupne starne. Skutočný vodný stĺpec vášho stanu časom klesá.

Vysoké vodné stĺpce nie sú vždy výhodou. So silou záteru rastie hmotnosť materiálu a zhoršuje sa priedušnosť - stany sa zaparujú.

Vodné stĺpce samy o sebe neznamenajú dostatočnú ochranu proti vode. Záleží na konštrukčnom riešení stanu, prevedenie švov, prekryvných légách, prevedenie okienok ...

Odoberajte naše novinky

Naposledy prezerané produkty

Filter