Pri výbere spacáku si najprv ujasnite, v akých podmienkach ho budete používať. Idete na leto pod stan alebo na zimné expedíciu do hôr?
Základné delenie spacích vakov je podľa teplotného určenia, materiálu, rozmerov, objemu a hmotnosti.

Ako dlhý má byť spacák?

V spacáku by ste sa nemali cítiť stiesnene. Mal by byť o 15 - 20 cm dlhší ako vy. Ak bude príliš tesný alebo naopak neprimerane veľký, bude vám v ňom zima. Výrobcovia často ponúka spacie vaky v rôznych veľkostiach označených S, M, L a pod. Menšie varianty alebo dokonca špeciálne pre ne navrhnuté modely si obstarávajú hlavne ženy a deti.

Aký spacák sa hodí na bicykel?

Pre cykloturistiku vyberajte spacák s čo najnižšou hmotnosťou a objemom v zloženom stave. Každé deko navyše je na bicykli poznať. U väčšiny ultraľahkých cyklo spacákov nemôžete počítať s ich využitím po celý rok. Pokiaľ ale vyrážate na bicykel v lete, nemalo by vám vyššie teplotné určenie spacáku vadiť.

Aký spací vak vybrať do hôr?

Na horách bývajú aj v lete nižšie teploty. Do takých podmienok sa hodí teplejšie alebo tzv. trojsezónne spacáky, ktoré využijete od jari do jesene. Na zimné túry a spanie na snehu sa určite vybavte expedičným spacákom. Do náročných horských podmienok sa oplatí siahnuť po lepšie izolujúcim perovom spacáku.

Delenie spacákov podľa tvaru

Spacák deka

Dekové spacáky sú vhodné do nenáročných podmienok, ako je príležitostné prespanie v lete pri táboráku alebo v chate. Dostatok vnútorného priestoru zabezpečuje vysoký komfort spánku. Rozopnutím zipsu po celej dĺžke dostaneme miesto spacáku deku.

Spacák múmia

Tvar spacáku lepšie kopíruje siluetu ležiacej postavy, eliminuje prebytočný vnútorný priestor a umožňuje tak jeho lepšie zahriatie. K tomu pomáha aj sťahovacie golier a kapucňa okolo hlavy, ktoré zabraňujú unikaniu tepla. Tieto spacáky sú oproti dekovými skladnejšie a ľahšie.

Značenie teploty na spacáku

Na spacákoch býva uvedené hneď niekoľko teplôt. Komfortné, limitná a extrémna teplota. Muž o priemernej váhe a výške by sa mal riadiť najmä údajom tesne pod hranicou Komfortné teploty a ženy potom skôr nad touto hranicou Komfortné teploty. Pri týchto teplotách sa v spacáku na vhodnej izolujúci podložke a pod primeraným prístreškom pohodlne vyspíte, bez toho aby ste sa budili zimou.

Maximálna teplota (max)

Horná hranica komfortného rozsahu je teplota pri ktorej sa čiastočne odkrytý užívateľ spacieho vaku (štandardný muž) ešte príliš nepotí. Táto teplota je vypočítaná pre štandardného muža (vek 25 rokov, hmotnosť 70 kg, výška 1,73 m, telesný povrch 1,83 m2) v polohe s pažami mimo spací vak.

Komfortná teplota (comf)

Spodná hranica komfortného rozsahu pre bežných užívateľov spacákov spiace v "relaxačnej polohe" na chrbte, kedy sa nachádzajú v tzv. teplotnej rovnováhe a nepociťujú chlad. Týka sa štandardných podmienok použitia.

Limitná teplota (limit)

Spodná hranica, pri ktorej sa skúsený uživateľ spacáku, ktorý prispôsobí svoje oblečenie a polohu v spacom vaku okolitej teplote a vie využiť všetky možnosti svojho spacáku, vo skrčené polohe globálne nachádza v teplotnej rovnováhe a práve ešte nepociťuje chlad.

Extrémna teplota (Extra)

Spodná teplotná hranica, pri ktorej skúsený používateľ spacáku, ktorý prispôsobí svoje oblečenie a polohu v spacáku okolitej teplote a vie využiť všetky možnosti svojho spacáku, musí očakávať silný pocit chladu. Jedná sa o teplotné hranicu, pri ktorej dosiahnutí už nie je vhodné spacák využívať a môže dôjsť aj k podchladeniu, alebo úpalu.

Výplňový materiál

Syntetické izolácie

Syntetická izolačná výplň lepšie schne, je nenáročná na údržbu, vhodná pre alergikov a v súčasnej dobe je najpoužívanejší výplňou. V porovnaní s páperovými izolačnými výplňami sú lacnejšie. Na trhu existujú rôzne druhy umelých vlákien. Tá najlepšia umelé vlákna už konkurujú páperovým izoláciám. Všeobecnú vlastnosťou umelých vlákien je ich vyššia hmotnosť a ťažšie kompresie v porovnaní s perím.

Perové izolácie

Tento prírodný výplňový materiál do spacákov má v porovnaní s inými materiálmi najlepšie termoizolačné vlastnosti. Ich nevýhodou je zložitejšia údržba, vyššej absorpcie vlhkosti a vyššia cena. Pri výbere spacáku hrá úlohu množstvo použitého peria (udávané v gramoch), jeho plnivosť (cca 600 - 800 cuin) a podiel páperia (napr. Hodnota 85/15 udáva 85% podiel páperia). Čím kvalitnejšie spací vak, tým väčší podiel páperia s vyššou plnivosťou.

Tieto spacáky majú výhodu, že v nich prečkáte mrazy i - 17 ° C, ale počítajte s ťažšie záťažou spacáku as nevhodnosťou pre alergikov. 

Priepustnosť vody u spacáku môže užívateľa zaskočiť vo vlhkom prostredí alebo pri nocovanie pod širákom. Jeden z hlavných nedostatkov páperové výplne spočíva vo vysokej absorpcii vlhka, ktorá môže mať za následok zníženie jeho tepelnej izolácie. Syntetika naopak takmer neabsorbuje vlhko a rýchlejšie schne

Údržba

Pranie spacích vakov je ošemetné, pretože pri ňom dochádza k strate tepelnoizolačných vlastností. Pranie páperových spacákov sa vôbec neodporúča, naproti tomu syntetické spacie vaky občasné šetrné vypranie znesú. Nikdy by sa nemalo používať suché čistenie v čistiarni, pretože použité chemikálie môžu spacák vážne poškodiť. Najlepšie je pristupovať k jeho čistenie presne podľa inštrukcií výrobcu.

Textilné materiály, z ktorých sú spacie vaky vyrobené, sú konštruované pre bežné pranie a čistenie (podľa inštrukcií výrobcu na štítku)

  • po každom použití prevetrať v rozopnutom stave
  • škvrny čistiť vlažnou mydlovou vodou
  • pre pranie použiť špeciálne pracie prášky a teplú vodu (nie horúcu), po vypraní dôkladne promáchat
  • potom spací vak voľne rozložíme a necháme vodu odkvapkať, potom ho necháme schnúť a príležitostne s ním zatrasieme (hlavne páperové spacie vaky)
  • najlepší spôsob uskladnenia spacáku je rozložiť voľne alebo nechať visieť na suchom, tmavom mieste
  • pri balení nerolujeme spací vak, ale postupne vpěchujeme do obalu (nedolámu sa vlákna).

Cena a životnosť

Perové spacáky môžu byť v priemere dvakrát drahšie ako jeho syntetické náprotivky s rovnakou tepelnoizolačné hodnotou. Tie s perovou výplňou však môžu slúžiť aj 15 rokov. Priemerná doba životnosti syntetického spacáku pri aktívnom užívaní zvyčajne nepresahuje 4 roky.
Dôležitá je aj priedušnosť vzduchu, ktorá je veľmi podstatným parametrom spacích vakov. Vyššiu priedušnosť oceníte predovšetkým počas teplých letných nocí.

Odoberajte naše novinky

Naposledy prezerané produkty

Filter